tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

__________ was the Roman General who conquered Gaul, then went on to march on Rome and make himself dictator for life until he was assassinated in the forum.
FACTORISE THESE REALLY STUCK 2X^2+5X+2 2W^2+5W-3 3A^2+14A+8 30Z^2-23z+2 8Y^2+23Y-3 6P^2-PWQ-Q^2
How many pumpkins do I have ? If I give half of my pumpkins to my friend Tom and then give half of what is left to my friend Zara , I will have 6 left.
What is 127% reduced as a fraction?
By the end of the Civil War, A. the Confederate states had been admitted back into the Union. B. African Americans had gained full citizenship. C. the South’s e
what is 0.3 repeating as a fraction in simplest form
what is the definition of inherent power
Using E= mc2 , solve for m. Then, find the value of m if E = 725 and c= -5
The smallest bacterium is 0.2 micrometers across, while the giant amoeba Chaos chaos is 1000 micrometers across. How many times larger is the giant amoeba than
Using E= mc2 , solve for m. Then, find the value of m if E = 725 and c= -5