harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Acid chyme produced by the stomach is neutralized in the intestine by what?
In △ABC,c=12, m∠B=27°, and a=9. Find b. A. 11.5 B. 13.2 C. 6.8 D. 5.7
The word "and" is a code word picked up by search engines. TrueFalse
How many significant fgures do each of the folowing have: i. 0.368 i 06.4540 i 097.83 v 4857.169 . 0.42000 vi. 292.785854000 vii. 613 VII vii. 0.119 ix. 600 x.
Which of the following is the equation of a line perpendicular to the line y=-3/2x+4 passing through the point (3,9)?
Equal to the mass number minus the atomic number
Calculate the osmotic pressure of a solution containing 1.502 g of (Nh4)2SO4 in 1 L at 36.54 Degrees Celcius. (The gas constant is .08206 Latm/molK. The molar m
What are two reasons East Germans decided to flee and seek safety in West Germany?
4 6 8 9 Pls help me!!!!
What is Carson's goal in "The Obligation to Endure"? O A. To defend the use of DDT while illustrating the safety of other pesticides O B. To hold entomologists