vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 4x the power of 2 + 5x when x=1?
A 100-W lightbulb is placed in a cylinder equipped with a moveable piston. The lightbulb is turned on for 0.020 h, and the assembly expands from an initial volu
What can electromagnetic radiation, which moves as electromagnetic waves, move through?A. only spaceB. both air and spaceC. only air​
richard and two have a combined age of 17. Richard is 2 years older than twice teos age. how old is richard is teo
If you had to feed 50 people and a whole chicken cuts into 8 pieces and each person gets 2 pieces how many chickens do you need
What shows the web address of the page that is currently displayed in the workspace?
The Gospel of Matthew provides some of Jesus’ most prominent sermons, parables, and miracles, plus a record of important messages such as the Sermon on the Moun
What is 3(4-x)-5x=52
Imagine a scenario in which an employee regularly shirks the organization’s established security policies in favor of convenience. What does this employee’s con
If alleles of the two genes assort independently, what is the predicted ratio of parental:recombinant types from cross (iii)? A. 3:1 B. 1:3 C. 4:0 D. 0:4 E