ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

In "Ooka and the Honest Thief," why does Gonta steal? A. to maintain his reputation B. to help a charity in need C. to punish someone else D. to provide fo
What year was the city of La Puebla founded? A. 1513 B. 1351 C. 1531 D. 1153
AP US History question: Analyze the degree to which the Articles of Confederation provided an effective form of government with respect to any TWO of the follow
What are the three particles of an atom?
Change the fraction 93/1,000 to a decimal. A. 0.0093 B. 0.93 C. 0.00093 D. 0.093
Please help urgent !!! Which statement is true about nonsense poems? A. they are meant to be entertaining B. they meant to confuse readers C. They are meant t
what happened to the colonists who opposed the Declaration of Independence
Which air masses would have cold, moist air? A. continental tropical B. maritime polar C. maritime tropical D. continental polar
Roosevelt and Congress helped restore faith in banks by (A) creating the FDIC (B) giving every family $5000 (C) closing unstable banks (D) vetoing a banking act
Which statements describing how Renaissance ideas spread beyond Italy are true? Choose all answers that are correct. A. Writers such as Machiavelli and Castigli