sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

3x+5y= 10? A. y =⅗ x+ 10 B. y = 3x− 2 C. y =- ⅗ x +15 D. y = − 5/3 x - 8
PLEASEEEEEE DONT WANT TO FAIL! What made land routes to Asia dangerous to travel in 1492? the spread of disease bands of thieves poorly established routes hosti
Complete the following statement. 16 qt = gal
what are some words besides strong, windy, damaging, and impacting that describe a Tropical Depression, Hurricane, and Tropical Depression???
Explain how the value of 90 is stored in the Java variable, myFinalGrade.
Three-quarters of the junior members of a tennis club are boys and the rest are girls. What is the ratio of boys to girls among these members? Input note: give
She finally became even more violent in her opposition than her husband himself. She was not satisfied with simply doing as well as he had commanded; she seemed
please help, correct answers please​
How did media affected Emmet Till case?
30 POINTS AND BRAINLIEST!! Which of the following individuals was the plaintiff in Brown v. Board of Education?