garytorresangulo garytorresangulo
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

victor bought 15.6 pounds of paintball all together the balls cost $35.99 about how much did the paintball cost per pound

Respuesta :

infinitedip infinitedip
  • 03-10-2018
around 2.30 per pound

35.99÷15.6=2.307

Round up to 2.30
Answer Link

Otras preguntas

Consider this equation 12.345 x Blank = 1234.5 Which value makes the equation true?   A. 10⁰   B. 10¹  C.  10²    D.  10³
How did British labor unions relate to social reform efforts during the Victorian era? a. Labor unions first proposed social reform movements as a way for unio
What is the slope of the line shown below
Which difficulty arose for Germany when it invaded the Soviet Union? A. Germany hadn't yet defeated France B. Germany didn't have plans ready for the invasion o
Which of the following tasks is part of the editing process?
Black civil rights leaders of the 1960s used “On Being Brought from Africa to America” as evidence that Phillis Wheatley was _____. an a imposter a literate
How is the office of citizen similar to that of an elected official? How is it different?
Which of the following algebraic expressions describes the verbal expression below? Six less than the square of the sum of 5 and a number. A. (5+x)^2 -6 B. 5+x
2. The following formula relates three quantities: Force (F), mass (m), and acceleration (a). F = ma (a) Solve this equation for a. (b) Let the force be F=minus
he scientist goes back to the laboratory and does the following?