Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Help! this homework id due tomorrow! (3-5-2021) Please help!
Which triangle makes this statement true?
Can you answer this question for me please 1. What can you see in the picture? 2. What do you think the artist is trying to tell us in the painting? 3. Descri
Which of the following tropisms are the same as geotropism? a. thigmotropism b. hydrotropism c. phototropism d. gravitropism
The diagonals of quadrilateral EFGH intersect at D(3,3). EFGCH has vertices at E(4,7) and F(-3,5). What must be the coordinates of G and H to ensure that EFGH i
Jennifer and Micaela are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and pumpkin pies. Jennifer sold 4 apple pies and 5 pumpkin pies for
A water sprinkler sends water out in a circular pattern. How many feet away from the sprinkler can it spread water if the area formed by the watering pattern is
In the mid 1800's, the economy of the North was based primarily on
What is this factored 3x^2 + 19x + 20
What did it mean to boycott British goods