spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Does an owl have a backbone?
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
What were the contributions of the Harappan civilization?
A blue rope is 3 times the length as a red rope. A green rope is 5 times as log as the blue rope of the total length of all 3 ropes equals 508.25m what is the l
Forget the motor When im on the boat Think of the best time To buy a new coat What am I......?
What all the multiples of 81?
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
What is 25% of $500.00? I think the answer is $475.00 Can someone verify if twenty five percent of 500.00 is $475.00
Does an owl have a backbone?