alemorachis49 alemorachis49
  • 04-02-2019
  • Mathematics
contestada

Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

Respuesta :

asdf334asdf334 asdf334asdf334
  • 04-02-2019

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

How did the Turks come to topple the Byzantine empire?
3. Identify the adjective phrase in the sentence. What sort of food do crickets usually eat? (Points : 2) usually eat do crickets of
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
name three roles you play in your relationships with others. explain when you play each role.
Which of the following differs when comparing the deep ocean to the intertidal zone? •need for energy •salinity •the amount of sunlight •reliance on phytoplankt
Trent and Chris are musicians, and they recently played a concert for 20,000 fans. The rectangular venue measured 87 yards by 57 yards. What was the approximate
The crew on fishing boat caught four fish weighing a total of 1092 pounds. The tarpon weighed twice as much as the amberjack and the white marlin weighed twice
If a fair quarter is flipped 3 times . What is the probability of getting exactly three heads? round to the neast thoudsands.
Write 75 as the product of its prime factors. (2 marks)
Solve the following equation 3m^2=3-8m. Find both values