bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Identify the type of conjunction in the following sentence. Jamie turned the air conditioner down; consequently, the house was cold when they returned. conjunc
Sung rolls a marble off the edge of a table. She rolls the marble off the same table again but at a different speed. Which best describes the projectile motion
Which value of x satisfies the equation 7/3(x+9/28)=20
Science.... homework!
On a blueprint, the scale is 1/2 inch= 1 foot. What are the dimensions on the scale drawing for a room that is 22 feet by 17 feet? Then find the scale factor.
What was one source of income in the middle colonies
What was the price elasticity of demand for iPhones in 2007 prior to the price reduction if the percentage change in price was 40%?
The great awakening resulted in a renewed interest in what ?
Find f(16) for F(x)=4+|9-x|
Because the coworkers rita kept her eyes on her work and never said much Laura concluded that rita wasn't very smart but when a new procedures was introduced on