michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which word is an interjection commonly used in advertising?
The plans for a shed call for a rectangular floor with a perimeter of 204 ft. The length is two times the width. Find the length and width.
what time is 9 hours and 30 minutes before. 4:25
The number of waves that pass a particular point in a unit of time is called the __________ of the waves. (a) rarefaction (b) compression (c) amplitude (d) freq
How many eighths are there in 4 1/4
What is the lateral area of the rectangular prism with a base length of 17 m, a base width of 7 m, and a height of 5 m?
How many eighths are there in 4 1/4
What is the lateral area of the rectangular prism with a base length of 17 m, a base width of 7 m, and a height of 5 m?
what is the cause and effect for the french citizens armies win their revolution for liberty and equality
A history quiz consists of five true-false questions. If you guess on each question, then the probability of answering all five questions correctly is approxima