bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Rachel runs 6 miles in 44 minutes at the same rate how many minutes would she take to run 9 miles
True or false? data warehousing is the process of extracting data from a data warehouse.
To avoid injury when pushing a patient or other object, you should:
What style of poetry is whitman known for writing?
You are attending to a 54-year-old man who collapsed suddenly and is unresponsive. he is not breathing normally and you cannot feel a pulse. there is no suspici
What must you provide in your essay so that readers will understand your message?
vertex of the function f(x) = x2 - x + 2.
What is the range of function from y = 2x - 2 with the domain 1,2,3 ?
Write the net ionic equation for the reaction of MgCl2 and LiOH in water?
What is the effect of the author’s word choice in the passage?