ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

5 miles to 35 miles in a fraction ?
How does Caliban best show he has power with language? A) He curses Miranda and Prospero. B) He drinks with Stephano and Trinculo while they wander the island.
number of parents who contribute genetic information to the offspring in pink salmon?
Children are more likely to lose control and act out when they're
What was the surprised the British at Bunker hill
How can I solve this??
The atoms of a molecule come from two or more?
When Abraham Lincoln said: "When you have got an elephant by the hind legs and he is trying to run away, it's best to let him run." What is the meaning of this
What is the meaning of the wind billowing out the seat of britches
Why do different substances have different melting and boiling points?