makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

give me a sentence with the words risk and wages
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
Can organisms create their own energy? Explain your answer
Twice as number decreased by 9 is 7
The value of 3 in 920.003
I need help with (-2)^5 + (-5)^2
To select a file to move in the Computer window, you should ____ the file.
5.4 5.400 less greater
what place value would i put 805 tens in
describe the relationship between the value of a dollar and the value of a dime