officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me?
The import command can be used to bring into your python program, additional code contained in other python code files. true false
Is this true or false? The following graph represents a proportional relationship:
Why did the French establish Fort St. Louis
What is the equation of the line graphed? A) y = 3x B) y = 3x - 2 C) y = -3x - 2 D) y = -3x + 2
Factor 81 – 27p..........................................................
A lab technician is diving a cell that has a diameter of 4.32 x 10^-4 millimeters. Each of the new cells has a diameter measuring exactly one half of the diamet
How does Martin Luther King Jr support his claim that racial segregation is discriminatory and unjust
How do you think chicago, new york, and other northern cities changed as a result of the arrival of so many african americans? write two or three examples of th
The perfume one plz I'm stuck plz help help