cottoncandy1281 cottoncandy1281
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?

Respuesta :

SMZ
SMZ SMZ
  • 04-10-2014
You would divide both 12 and 7n by 7. To isolate the variable. You end up with 5+n. You can not say 5n because you cannot combine unlike terms. Your answer would be 5+n. Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Select the action you would use to solve 4x = 16. Then select the property that justifies that action. A. Action: Divide both sides by 4. B. Action: Add 4 to bo
Which of the following best describes a push factor of immigration? A. new American immigration port stations B. improvements in international transportation C.
Aline has this equation: y = - 1/8 x + 4 Write an equation for the perpendicular line that goes through (6, 6) help quickly
what is difference between biogas and ethanol?​
Answer the question below
Have you done your homework on hexagons,yet?
What was the original purpose of the electoral college?
Jevonte left his house at time zero and drove for 5 minutes to the store, at a speed of 2 blocks per minute. Then he stopped and went into the store for 2 minut
Find the area of the figure. (Sides meet at right angles.) 4 ft 4 ft 4 ft 2 ft 2 ft 3 ft 3ft Please help it’s urgent
exc. Exercise 1 Draw one line under each simple subject and two lines under each simple predicate. In the blank identify the kind of sentence by writing dec. (d