mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

if your eyes are yellowish what does that mean?
While Washington was president, the political parties that formed in the United States were the______ Party, led by Hamilton and the______ Party, led by Jeffers
Ten cupcakes cost 15$. How much does one cupcake cost?
After the losses in greece why did the persians grow unhappy with the government
is 600km greater or less than 5m
All help on this following problem would be greatly appreciated! Identify the vertex, axis of symmetry, maximum or minimum, and domain and range of the followin
Which country does the number 33 represent? A. Central African Republic B. Democratic Republic of Congo C. Congo D. Zambia
what factors do not affect the final speed of a roller coaster?
What made south Carolina able to become one of England most profitable colonies
What is 62/120 expressed as a percent rounded to the nearest whole number?