evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of a service industry job in an urban center?
What does the idea of classical music centered on?
Solve (x - 5)2 = 3.
What is the measure of side B’C’?
Write a RainFall class that stores the total rainfall for each of 12 months into an array of doubles. The program should have methods that return the following:
Kremena's bank account earns 4.5% simple interest. How much must she deposit in the account today if she wants it to be worth $1,250 in 3 years
Discuss one creation story where an animal plays an important role. Make sure to tell where it originated.
How many grams of Br are in 345g of CaBr2?
What is 233,193 rounded to the nearest thousand
Which of the following is not true about the confederate government?