Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me answer this question if you can!!!
How many of the Spanish troops were lost trying to invade England in the Armada? 1/4 1/2 3/4 all
What is -2 < 3t-2 less than or equal to 10? Plz show your work I need this by tomorrow I will give brainliest to the person who answers quickly WITH YOUR WOR
VARIABLE answer meaning
que es la investigacion con tus propias palabras
Write an equation of the line shown. Then use the equation to find the value of x when y=112
Which statement best describes the relationship between observations and conclusions? A. Observations are based on Conclusions B. Conclusions aare based on obse
HELP ME PLS FAST ANSWER THIS QUESTIONS FOR ME PLS
HELPP I NEED THIS ANSWER ASAP Consider the various stages of the development of Oklahoma's shape. Which event brought the most change to Oklahoma? Explain your
Herron’s backpack weighs 10 kilograms. Errol has a backpack that weighs 23 as much as Herron’s backpack. What is the correct estimate of the weight of Errol’s b