xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

an ice Cream truck driver determined he made 3.78 after selling 3 ice CREAM bars (using the equation y=kx) how much would earn if he sold 6 bars

Respuesta :

aliannacosta05
aliannacosta05 aliannacosta05
  • 01-02-2020
$3.78/3 bars = $1.26 per bar. $1.26 times 6 bars equals $7.56
Answer Link

Otras preguntas

Which describes the solutions of t+5<1? A) numbers less than -4 B) numbers less than or equal to-4 C) numbers less than 4 D) numbers less than or equal to 4
_is a natural physical drive to eat​
Please answer with clear instructions so that i can apply this to other questions
WILL GIVE BRAINLIEST Use your knowledge about parentheses and substitution to solve the following: q = 1; r = 2; s = 3; t = 4; x = 5; y = 6 7. 2(x+4) + 10 = 8.
The fifth term in a sequence of numbers is 23. Each term is found by multiplying the previous term by 2 and adding 1. What is the third therm in this sequence?
6.429 round to the nearest tenth
Why did North Carolina and South Carolina split into two colonies?
Why is drill important?​
5. On a map, 1 inch = 9 miles. You measure 6 inches. How many miles does that represent?​
Read the following passage. Then answer the questions about setting that follow. From To Build a Fire By Jack London He had hoped to get into camp with the boys