travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

Why do you think people rebelled against Sargon?
Which is greater 3yd or 30ft
1. If 12 batteries cost $18, how much would 20 batteries cost?
What does the underlined word mean in the following sentence? El abuelo va a morir luego. Morir is the word it wont underline here to leave to jump to die to si
The major social sciences are Anthropology, Archaeology, Economics, Geography, History, Law, Linguistics, Politics, Psychology, and Sociology.
6÷2(1+2)= _____ whats the answer to this
How many child tickets were sold that day?
After being bitten by a dog at a young age, Nadia became fearful of dogs. Now, when Nadia sees a dog, her heart races and she feels like running away, Nadia has
What do I do with this...?
Help me! please.. What is the importance and effect of the Americanization movement?​