summer21477915 summer21477915
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $2.99 or in a 15-ounce bottle for $11.89

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 02-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

5 oz bottle for $ 2.99 :

2.99 / 5 = 0.598 rounds to $ 0.60 per oz

15 oz bottle for $ 11.89 :

11.89 / 15 = 0.792 rounds to $ 0.79 per oz

Answer Link

Otras preguntas

Are all relational numbers real numbers?
According to an​ airline, flights on a certain route are on time 85​% of the time. Suppose 17 flights are randomly selected and the number of​ on-time flights i
Feudalism developed in response to: Increased power of European monarchs Invaders The collapse of centralized power The exertion of power by the nobility
Help in spanish what dose this mean
A forest ecosystem can support a límited number of bears this is because
Connect each text detail to the common theme it best suggests. A. A tyrant's son grew up to be a famous peacemaker. B. The horse nobody bet on won the race. C.
Yall know the anwser to this​
Plz help me i need it
help i need help learnt this today and i have no idea​
This image shows a forest with the words "Outdoor Adventure” and "Your Best Holidays.” How does this advertisement use repetition? Select three options. typefac