fionaklay37 fionaklay37
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

In particular month, Mr. Clark spent $900 on food which is 30% of his monthly salary.FInd his monthly salary

Respuesta :

utoadam13
utoadam13 utoadam13
  • 04-03-2020

Answer:

3000$

Step-by-step explanation:

900$ 30% /:30

30$ 1% /*100

3000% 100%

Answer Link

Otras preguntas

Why do businesses try to sell more products or try to sell products at higher prices?
Brianna is getting materials for a chemistry experiment her teacher gives her a container that has 0.15 L of liquid in it Breonna needs to use 0.4 of this liqui
America is referred to as a social experiment what do you think that phrase means
What is the value of x? 3(x-2)+5x=18
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
A person who holds duties, rights, and responsibilities within a state is called
Alicia's garden is 6.3 square feet in length and 12.6 square feet in width.Tomato plants require 2 square feet of space. How many Tomato plants can Alicia fit
The price of a new computer is p dollars. The computer is on sale for 40% off. Which expression shows the savings that are being offered on the computer? p
178 rounded to the nearest hundred
What is the missing term, a, in the pattern below? 28, 14, a, 3.5, 1.75, … A. 0 B. 10 C. 7.5 D. 7