lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

how were the oregon and santa fe trails different ?
Expand the expression 2(r - 4) + 5(r + 2). Express your answer in simplest form
I have been stuck with this one, and i would like to how to solve this. In each case, determine whether line AB is parallel or perpendicular to CD. (a) A(0, 0),
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
what british policy did american colonists protest at the boston tea party
what are the factor pairs of 38
what is the first 12 numbers in pi?
what is the first 12 numbers in pi?
How to find the area of a circle ?