Audperkins07 Audperkins07
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bottle and a cap together cost $1.10. The bottle costs $1 more than the cap. How much does each cost?

Respuesta :

oligiel oligiel
  • 01-04-2020

Answer:

The cap costs 10 cents and the botttle costs $1

Step-by-step explanation:

1.10-1=.10

Answer Link

Otras preguntas

The chemical bonding in sodium phosphate, Na3PO4, is classified as:
What's is the persons birth year if they are 13 but are about to be 14 March 14th 2016
PLEASE I NEED HELP !!!! In a well written paragraph (5-7 sentences )how would you respond to someone who asked "Why do Christians believe in God and not in scie
The math worksheet.Thankyou.
What are the three finger print ridge patterns?
Which word is an irregular plural noun? cars freedoms nobody mice
Antibodies are produced when the body is exposed to A. white blood cells. B. receptor proteins. C. antigens. D. macrophages.
A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip. How much travel time can be sav
Which of the following scenarios exhibits a function relation? Take the first set listed to be the domain of the relation. the set of tree heights and the set o
Jill and Ben have the same pens Jill has 3 full boxes of pen and 2 loose pens Ben has 2 full boxes of pen and 14 loose pens how many pens are there in a full bo