alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

How was Mussolini able to gain power in Italy? O He played to the prejudices of the Italians. He fought off Hitler's attempt to annex Italy He led a coup to tak
help me out bruv it is due by the end of week
3. Which of the following statements is false? a. The condenser is normally mounted just in front of the radiator. b. The receiver/dryer is a storage tank for t
3/8 as a decimal and as a fraction
ASAP! HELP PLEASE! The process of losing and regaining weight multiple times is known as: A) Spot reduction B) Toning C) Weight cycling D) Transforming
It has been known for many years that ceramics can conduct electricity. In 2008, scientists found a ceramic material that can conduct electricity with no resist
What is sensorynerves​
La tarea de la clase de español es el lunes. O A. para O B. en C. a D. de
Which was not a cause of the great depression
What is the answer to this?