johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

I WILL MAKE YOU THE BRAINLIEST EASY QUESTION
In India, for which achievement is the Gupta Golden Age best known?
ASAP!!!!! Yo (estudiar)--------------mucho en la clase. Yo (hablar)----------------- con mis amigos mucho. Miguel (trabajar)---------------- en el restaurante.
According to the 4th amendment what can’t the police do
What is 2 1/3 expressed as a percent?
Examine this illustration title the sky is now her limit it was created in 1920 the year in which women in the United States achieved the right to vote
how much money do a bank make daily
becca has $500 to open a checking account. she wants an account w the lowest fees. she writes about 12 paychecks per minth and her wmployer has direct deposit.
When measuring distances, astronomers sometimes find that a small object in the sky is closer to Earth than a larger object. How can this be?
Every 1/2 hour Naomi Streches her neck; every 1/3 hour she stretches her legs; and every I/6 hour she stretches her arms. Which part of the body will Naomy str