birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

expand and simplify (2+3i)(4-I)
WHICH COUNTRY CONTROLLED THE OREGON TERRITORY AT THIS TIME? AND IN WHAT YEAR WAS TEXAS ANNEXED TO THE U.S.?
how many times do you need to divide 3055.9 by ten to get 30.559
If the label says "made with active cultures," are we always getting the benefits of active bacterial cultures? A) Yes, since the yogurt had to be made with liv
What is the fluid that fills the nucleus called?
How does Achilles die? A. The men of Troy set fire to a Greek ship with Achilles on board. B. Achilles heel is pierced by Paris's arrow. C. Aeneas defeats Achil
Given scalene triangle DEF, explain how to find locus of points equidistant from DE EF DF using incenter
The poet intentionally uses language to create an impression in "Ozymandias." Why does he uses the words "antique", "ye," and "shattered"?
True or False? The line "Fainting I follow, I leave off therefore" contains both a caesura and alliteration.
Enter the value of p so the expression 5/6-1/3nis equivalent to p(5-2n).