gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

6) The industrial revolution marks the beginning of the massive use of _____ by societies for energy purposes.
Results of a recent study reveal insights on perceptions and attitudes toward mobilemobile shopping. The study results show that 29% of consumers indicate that
How do you solve quadratic equations​
A rental car agency charges $220.00 per week plus 50.15 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $361.00? The number of miles you c
en Vision Algebra 2 1-1 Reteach to Build Understanding Key Features of Functions Linear, quadratic, and absolute-value functions can be graphed using key featur
-56 divided by -8= I wanna see whos smartest
What units would be used in measuring temperature
Can some one plzzz help me
Find the future value of a 10-year investment of $3500 at a simple annual rate of 3.49%.
need help i don't understand