raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

What are some differences between gay men and lesbians?
đá cắt trong máy cắt được làm từ vật liệu gì vì sao?
Which equation has infinitely many solutions? 1) 5(2x + 4) = 10x - 12 2) 5(2r + 4) = 10(r + 2) 3) 5(2r + 4) = 12r 4) 5(2x + 10) = 20(x + 1)
Question number 5 please. I wrote it down if you can't see the whole question from the photos. 5. Figure 3.33 shows the Millau viaduct in south-western France.
Which of the following is an accurate comparison of the United States House of Representatives and the United States Senate
what is -(3a+2)-3(5a+7)
Describe the health care system in Cuba:
The tempatire was -13°f and then rose 9°f
Read the following sentence, which contains a grammatical error. There is many reasons to visit Pennsylvania, not least of which are the famous historical sites
Write at least ONE paragraph to describe the Wave experiment.