katevanderpyle katevanderpyle
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of apples cost 12.48, how much is 1lb of apples

Respuesta :

tinasoooltp1981 tinasoooltp1981
  • 03-04-2020

Answer:

$1.56

Step-by-step explanation:

You have to divide the cost $12.48 and divide it with the 8lbs and it gives you $1.56, if your not sure that its the right answer than just multiply the answer with the 8lbs, your welcome!

Answer Link

Otras preguntas

What is larger 0.6 or 3/4 explain?
list the six enternal parts or peripherals of a computer system and identify which are output and which are input devices?
A. Rice costs $1.33 per kilogram. How much will 1.3 kg of rice cost? B. Milk costs $.71 per liter. How many liters can you buy with $3.00 C. How are part (a) a
Solve proportions 13/25 = p/100
1) fought at Lexington and Concord 2)a formal meeting called for a special purpose 3) complaints against British rule 4) formed to solve the problem of trade
Which words in this sentence are common nouns? Aztec crops, such as corn and beans, were unknown in Europe. Choose all answers that are correct. A. Aztec B. c
How to solve mufti step equations 6a+5a=-11
373 of 500 in fractions and decimal
WRITE EACH RATE AS UNIT RATE. 162 WATER BOTTLE IN 9 CASES=
How do I change 36 to 360