yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Variable c is 5 more than variable a. Variable c is also 3 less than variable a. Which pair of equations best models the relationship between c and a? c = a −
facts on Jason Scarpace
facts on Jason Scarpace
State governments are, for the most part, set up the same as the federal government?
All of the following are reasons why third parties tend to remain minor in the United States EXCEPT difficulties in getting on the ballot difficulties in qualif
Polygenic traits are determined by multiple received from each parent.
Who created the first European settlement in Greenland? the British the French the Spanish the Viking
Which statement describes both the First and Second Industrial Revolutions? Both revolutions resulted in migration from urban to rural areas. Both revolutions l
facts on Jason Scarpace
in a group of 48 children there are three times as many boys as girls. how many girls are there