chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Which was a consequence of people migrating from the rural areas to the city? a) homesteading b) bans on immigration c) melting pot d) slums
different sizes of regular pentagons are used in a stained glass window.each small pentagon has side lengths of 4 inches and an area of 27.5 square inches.each
Which value of x makes the expression undefined 2x-32-x
Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost?
2x squared plus negative 5 - 10 equals zero
the measure of the space a solid figure occupies
What were the important battles in the War for Texas Independence? Why was each important?
PLEASE HELP NEED THIS NOW!!!!20 POINTS!!! How are the cultures in South America like the cultures in Mexico? How are they different?
What is 0.75 fraction in simplest form?
you are adding 3 2/3+2 2/3 using fraction strips explain how you rename the fraction part of the problem