rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

‼️Problem Solving‼️1. David earns R150 per hour. How many hours must he work to earn R1800??​
express (m+n)3 in expanded form​
When is the festival of colour celebrated?​
Write the comparative form of the following adjectives. · cold · big · difficult · bad · dry · early · good Answer · high Answer · hot Answer · long Answe
In the right triangle ABC, angle A is 36 degrees.
Why would Rhode Island be less likely than other colonies to come into conflict with American Indians?
What is the purpose of a Punnett square?
made this question as soon as possible ​
am thinking of a number multiplying it by 4 then subtracting 6 the answer is greater than 14. Write the inequality
look at the image below