dpoulin372 dpoulin372
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

what is the best deal
16oz for 1.00$ small
21oz for 1.29$ medium
or 32 for 1.49$ large

Respuesta :

MorallyGray
MorallyGray MorallyGray
  • 04-05-2020

Answer:

32 oz.

Step-by-step explanation:

Simply convert the dollar amount to what it would be without a decimal (I.E 1.00->100) then divide by the amount of ounces to get what each ounce costs.

100/16= 6.25

129/21= 6.14 (give or take)

149/32= 4.6.

Then you convert that value to cents and you find out the 32 oz is almost a cent and half cheaper per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

the bill for dinner was $150 if Romy paid in entire Bill and left 20% tip how much did Romy make pay in all
Which city is famous for its palaces gondolas and canals?
What is the perimeter of quadrilateral dobc? 14 units 16 units 22 units 28 units?
Tasha is planning an expansion of a square flower garden in a city park. If each of the original garden is increased by 7 m, the new total area of the garden wi
Roland suitcase has a mass of 2,500 dekagrams.what is the mass of Roland suitcase in kilograms?
Culture changes over time. true false
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLEASE HELP ME URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!! Explain how events of the past impact the future. Select one event that you have studied in this co
A line passes through the points (4,-1) and (2, 3). What is the slope of this line? A. -2 B. 1/2 C. 2 D. -1/2
every organism in an ecosystem relies on other species for survival
What’s the answer to part B