ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

How to prove quadrilaterals are parallelograms?
HELP!!!!!!!!! URGENT!!!!!!!! What are the positives and negatives of recreation????
subsubstitution solving for x ​
Read the text from the U.S. Constitution, and then answer the question. The executive Power shall be vested in a president of the United States of America. He s
Where did general Toussaint l ouverture died
Which expressions are differences of squares? Choose all answers that are correct. 8b^2 - 16c^6 16e^8 - 81g^4 49x^25 - 4y16 121m^18 - 9n^10
_________ is the incremental cost of wear and tear on an asset.unscrambleT P N E R A I D C E O I​
In 1793, what effect did the September massacre have on the government?
What are the two parts of the legislative branch of the us government​
what is four and nine tenths expressed as a decimal