1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If x= 0, 1, 2, and 3 and y=1, 1.5, 2, and 2.5, then what is the "y=" function?
Let “x” be the number of apples in a barrel. Which of the following is the expression that represents one less than twice the number of apples in the barrel?
What are the 5 Great Lakes?
What is the slope of the line if the rise of a line on a distance versus-time graph is 900 meters and the run is 3 minutes?
the strongest evidence for evolution from a common ancestor is
ALGEBRA! NEED HELP! ~A glass prism on a chandelier is 75 millimeters long. A base of the prism is an equilateral triangle with side lengtsh of 9 millimeters an
Rewrite the following in terms of ln 2, ln 3, and ln 5. Then use ln 2=0.693, ln 3=1.099, and ln 5=1.609. 1. ln 6 2. ln (10/3) 3. ln 30 4. ln 12 5. ln (2/5) 5. l
What are the three oceans that surround asia
on what continents would you expect to see evidence of a glacier
PLEASE HELP I GIVE THANKS