nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

Donna kempton sews buttons on shirts at a laundry. she makes $0.50 per button. how much is donna's pay when she sews 215 buttons?
It is proper to put away cups and knives after you have towel dried them
What are some opportunity costs of a greater government role in the economy?
How did industrial revolution influence migration??
Thomas buys a case of bottled water. A case contains 36 bottles of water and costs 4.69. Thomas will sell each bottle of water for $0.75 at a school event. How
If you write a sentence with an unclear antecedent, it means you used A. a plural pronoun when a singular pronoun was needed. B. a possessive pronoun instead o
Farmers and laborers made up the sumerian class.
How many languages are spoken in the world??
When solving an inequality when is the sign reversed?
I don't understand what to write for an answer.