waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

Answer plz I need help
What battle in world war ii was key to beginning the buildup of u.s. supremacy in the pacific?
The last prison riot in america was the uprising at attica prison in new york in 1971 true or false
Two angles are complementary. One angle is 57o. What is the other angle?
How does the peacekeeping solution adopted by the congress of vienna?
The sketches below show cat's and Fred's driveways. If the perimeter of each others of their driveways is the same, what is the length and width of Cat's drivew
Why do bare feet feel colder on a tile floor than on a rug? Carpet prevents cold from reaching your feet. Tile conducts the heat away from your feet. Ti
You need to prepare a 0.199-mm-diameter tungsten wire with a resistance of 3.09 kÏ. how long must the wire be? the resistivity of tungsten is 5.62 à 10-8 Ï·m.
HELP ME THIS IS MY LAST QUESTION
When the Citizens United decision was handed down, a flood of corporate cash was expected to enter the political system. The ruling did result in more corporate