meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

Please help urgent I am lost thank you all
How do I do these question? Please answer a and b. not mix them together. Please help!
Given the geometric sequence where a1 = -7 and the common ratio is 2, what is the domain for n? Group of answer choices All Integers where n ≥ 0 All Integers w
I really need an answer it’s due tomorrow and I’m FREAKING OUT !!!!!! Thanks in advance …
1. Find the possible values of r in the inequality 5 > r - 3. OA.r = 8. OB. r<2 OC.r=2 D. r<8
Sebutkan UU yang mengatur tentang pokok pokok Hankam NRI
A circuit is made up of a resistor, inductor, and capacitor (and nothing else) connected by wires. The capacitor has a capacitance of 1.2 μ F, the inductor has
The last question. I give all my points !!! Traduction: Calculate the perimeter of the polygon where a= 58° b=C A= 24.6 Options A) 100.2 m B) 96.4 m C) 78.9 m
670 nm light shines through two slits that are separated by 0.3x10-3 m, and forms a striped pattern on a viewing screen. The fourth bright line on the viewing s
Determine the exact values of x for x^2 - 8x - 5 = 0 using COMPLETING THE SQUARE