ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Why do store owner want their workers to wear clean, ironed clothing? a. Well groomed employees present a good image to customers. b. Well groomed employees w
how does structure affect function in biology
Ethanol is the active principle in intoxicating drinks. a. TRUE b. FALSE
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SOLVE FOR X AND Y 7x + 2y = -17
Many in the United States associate home ownership with a. their parents and grandparents. b. the "American Dream." c. buying a car. d. being out of debt.
The supreme Court is made up of how many justices?
Warning signs of suicide are much different than those of depression. TRUE or FALSE
The Bible contains three different accounts of Hezekiah's reign.
. drives business innovation and incubation in domains outside current core Options Business Development Business growth Business environment Business class
2. What is the molarity of a 4.50 L solution that contains 68.0 g of NaCl?