steventapsoba59 steventapsoba59
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Nina goes to the neighborhood store to buy 14 rolls of toilet paper. If she spent $20.02 in all for her purchase, how much does one roll of toilet paper cost?

Respuesta :

Pizzaunicorn48
Pizzaunicorn48 Pizzaunicorn48
  • 01-09-2020

Answer:

Each roll is $1.43.

Step-by-step explanation:

20.02 ÷ 14 = 1.43.

1.43 × 14 = 20.02.

Answer Link

Otras preguntas

According to the Myers-Briggs Type Indicator, we make decisions by either thinking or a. feeling b. judging C. perceiving d. sensing
Which Sentence from the excerpt shows that Mrs. Mallard is a sensible person
the main reason for English settlement​
Concept Check 10. Describe What can fossils tell us about ancient environments?
A community differs from a population in that a community consists of different populations of the same species. includes the abiotic environment. consists of p
Alvin is 6 years older than elga. The sum of their age is 52 what is elga's age
extravagance leads to poverty justify this statement ​
Why is pollution so widespread
Plant cells perform photosynthesis, which occurs in the
name the shaded angle in three different ways