Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

__________ reaction time is a stimulus response. Instant Simple Complex Automatic
the volume of a rectangular pyramid is 1.32 cubic inches. the height of the pyramid is 1.1 inches and the length of the base is 1.2 inches. what is the width of
Which word in the sentence does the adverb clause modify? Because you watered the garden for weeks, the plants grew quickly. A. weeks B. watered C. g
Why was the Union strategy for victory called the Anaconda Plan? A. It was dependent on taking control of the Anaconda River to attack Richmond. B. It wa
what sysytem does the voice box work in
The total amount of financial assets, minus any debts, is referred to as?
_____ was a code of behavior romanticized by medieval poets.
Young children are at a higher risk for: A. falling B. airway obstruction C. accidental poisoning D. all of these
Which of these choices is a geographic resource that contains many maps within one book?
The small, touch-sensitive area at the base of the keyboard on a notebook computer is known as a ________.