Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which graph shows the line y = x + 1?
which of the following is a synthesis reaction? (choose one answer)
how did sherlock Holmes come to know that Watson was examining the walking stick?​
30 cm cubic of water was mixed with 30 cm cubic of ethanol. the final. volume of the misturr was found to be less than 60cm cubic .Give the reason why​
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary). (-6,4) and (0, -4)
what is the production of H2O2(aq) + 2H+(aq) + 2I–(aq)
I will give you brainliest if you answer correctly. Please answer reliably, don't troll, if you troll or not answer reliably, I will report. Question: Ted bikes
Can I have some help
Which graph represents a linear function of x
5. Most prescriptions include roman numerals to indicate A. dosage. B. frequency C. numbers. D. strength.