diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

the purpse of a spinning jenny was to?
Choose the source that would support or defend the following assertion. The cost of sponsoring our bake sale is much less than a radio ad campaign and you will
Price leadership refers to
A square measures 8 inches on each side. What is its area rounded off to the nearest square centimeter? (
Differential pay schedule is based on: Choose one answer. a. FICA b. Different levels of performance c. FUTA d. Gross pay e. None of these
During which Chinese dynasty was the Silk Road established? a. Han b. Ming c. Qing d. Yu
_____ software comes with many features and tools, and despite the fact that many of CRM products offer similar feature sets, there are some unique tools in eac
Which of the following is an essential element of a descriptive essay? a. a cause and effect theme b. use of sensory details c. first person point of view d
A basic assumption of economics is?
Which of the world’s oceans is the largest and deepest? a. Arctic Ocean b. Atlantic Ocean c. Indian Ocean d. Pacific Ocean