eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

Which word is the most different from the others? a. complete b. pure c. limited d. absolute
WILL GIVE BRAINLIEST
Which is true about beauty and aesthetics 1. Beauty in art is objective and aesthetics is subjective 2. Both beauty and aesthetics are empirical judgements 3.
please help me! will give brainliest do #5 and#6
I need help...................... ​
What is the area of this quadrilateral?
If you were stuck inside a video game, which one would you be stuck in? What would you do in the game?
Were the Crusades a pilgrimage or a holy war? Lol please helppp
Describe the unique features of the Dead Sea. Where is this lake located? How is it changing?
The compound C2E10H12 (where E is an element) has a formula mass of approximately 144 g/mol. What is the atomic mass of E?