Addisonpark21
Addisonpark21 Addisonpark21
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can $0.6 per can

Respuesta :

ChopinTheChicken
ChopinTheChicken ChopinTheChicken
  • 07-09-2020

Hey there! I'm happy to help!

We see that it costs $3 for 6 cans of sodas. We want to find how much it costs for 1 can of soda. To do this, we simply divide by 6!

3/6=0.5

The unit price per can is $0.5 per can.

Have a wonderful day! :D

Answer Link

Otras preguntas

Simplify7 x 7 x 797x7​
9x-8x=19 solve for y
2|x - 3| - 5 = 7 “solve the equation”
READ THE PARAGRAPH...ANSWER THE QUESTION .ANSWER NOWWWWW .1 QUESTION . Wild by Cheryl Strayed 1 I am technically fifteen days older than the Pacific Crest Trail
Pathogens, like disease causing viruses, can enter the body through the blood stream. Phagocytic white blood cells will respond by releasing enzymes and by inge
How many can soup did lala buy 2s+3=20-1
manny’s pizza shows declining sales over the last few months. their net profit in hundreds of dollars follows the arithmetic sequence 4, 1, −2, −5, …, −56. what
someone please answer this..​
A pump empties the pool at the rate of 1,000 gal every 4 hours. How long does it take to pump out 20,000 gallons?
Plz answer me will mark as brainliest ​