estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!! 100 points. First, find five examples of humorous devices that you have encountered. These can include any of the following: Verbal Irony Sarcasm Situat
Photosynthesis happens in the _____. lower epidermis upper epidermis palisade layer spongy layer
Given the figure below, find the value of x.
Compare human life of the Stone Age with that of the Agricultural Age in two points.​
the magnitude of the normal force acting on a person with a mass of 70 kg standing at rest on the flat ground would be
I need help with this question
Sarya earns a variable income. In the past three months, she earned $337.00, $511.00, and $805.00 per month. What is her average monthly income?
PORFAVORRR Resumen del canto XVII (17) de la Araucana
pa help po asap thank you ​
Convert 4875m to metres​