velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

Which words in this sentence are common nouns? Until the Spaniards brought cattle and sheep from Europe, the Aztecs had no dairy products. Choose all answers th
A car travels at 65 miles per hour. Going through construction, it travels at 3/5 this speed. Write this fraction as a decimal and find the speed
Which is larger 7% or 0.7 why?
Stan works on an assembly line. What effective and appropriate approach would he be wise to use when coping with minor frustrations like hang-ups on a conveyor
How would you describe the human features of a place?
How are continental volcanoes formed?
what is the proper or common noun in this sentence?The picture below is of the snow Festival in Sapporo.
florence has only $420 in her hank account. describe how to find the amount after she writes a check for $590
How are continental volcanoes formed?
tanisha ran 3/5 of a 26 mile race in 3.2 hours.if she ran at a constant rate,what was her speed in miles per hour?