preciouslaary
preciouslaary preciouslaary
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

15 oranges cost Gh¢10.00 find
the
cost of
22 oranges.​

Respuesta :

hayleybear1980
hayleybear1980 hayleybear1980
  • 01-11-2020

Answer:

$33

Step-by-step explanation:

first you need to find out how much each orange cost so divide 15÷10=1.5

then multiply 1.5×22 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

In a given country the average price of a gallon of unleaded gasoline in 1997 was $1.58 in 2010 the average price was $3.11 find and interpret the average rate
Aiko says to find the LCM, you can just multiply the two numbers. As a teacher, how do you respond?​
Please help! will mark brainliest i need an explanation to each road,a,b,c. ​
Omar has $660 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $330.64. He buys
Convert the population of Texas to Scientific notation. There are 28,000,000 people living in Texas.
What element is in period 4, group 12?
To apply for a job at the new store in the mole. is this a fragmentation sentence ​
A scientist is working with two different concentrations of hydrochloric acid (HCI). One bottle is 80% HCI, and the other is 40% HCI. For their experiment they
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
Determine the solution for 72 = 3(5b − 1). b = 3.5 b = 4.6 b = 5 b = 14.2